Medegebruik buitenruimte

Het indelen van een plein bij een Brede School vraagt om een andere insteek. Niet alleen de school maakt gebruik van het plein, maar bijvoorbeeld ook de kinderopvang, BSO of peuterspeelzaal. Bij het inrichten van het plein moet dan rekening worden gehouden met verschillen tussen een school en een opvang.

Keuzes bij ontwerp

Vergroot afbeelding Doordacht schoolpleinplan Doordacht schoolpleinplan

Neem bij het ontwerp volgende punten mee in de keuzes:

  • Bij een school is het aantal leerlingen dat gelijktijdig gebruik maakt van de speelvoorzieningen veel groter.
  • Kinderen van alle leeftijden komen bij de BSO, dit maakt de beheersbaarheid van de speelsituatie lastiger dan op een school. Dit vraagt om nog meer voorwerk bij het ontwerp en inrichting.
  • Op school is er een speelkwartier. Binnen de BSO spelen kinderen vaak veel langer buiten.
  • Binnen de BSO is er veelal begeleiding beschikbaar. Dit opent mogelijkheden voor begeleide sport- en spelactiviteiten. Neem dit mee bij het inrichten van het plein. Zorg voor voldoende ruimte om sport- en spelactiviteiten te kunnen geven.
  • De speeltoestellen worden veel intensiever gebruikt. Zowel onder schooltijd als daarbuiten. De kwaliteit van de toestellen moet dus hoog zijn.

Gevolgen voor de inrichting van het speelterrein:

Vergroot afbeelding Sportactiviteiten in BSO vragen om andere indeling plein Sportactiviteiten in BSO vragen om andere indeling plein
  • Onderbouwplein en midden / bovenbouwplein niet aan verschillende kanten van het gebouw situeren. Bij BSO zou dit vragen om minimaal 2 begeleiders.
  • Houd rekening met langere speeltijden door aanwezigheid van een BSO. Zorg voor voldoende hang- en zitplekken.
  • Vergeet niet een overkapping of schuilmogelijkheid bij regen. Dit kan bijvoorbeeld ook door een groot dakoversteek. Let er wel op dat een dergelijke overstek ook een ongewenste hangplek kan worden. Als dit risico aanwezig is, dan niet kiezen voor deze oplossing. Als er wel gekozen wordt voor een dakoversteek, zorg er dan voor dat deze niet voor ramen van klaslokalen loopt.
  • Hoe kunnen sport- en spelactiviteiten van de BSO geïntegreerd worden op het bestaande plein (belijning op tegels, gladde ondergrond voor skeeler/skate introductie), genoeg vrije ruimte voor teamspelen (voetbal, streethockey), blinde muur met belijning voor tennis/squash.
  • Kinderen willen zich na schooltijd uit kunnen leven maar er moet ook ruimte zijn om rustig bij te kletsen. Dit vraagt extra aandacht voor de pleinindeling. Denk bijvoorbeeld aan banken of andere zit- of hangmogelijkheden.

Overzichtelijk en uitdagend

Vergroot afbeelding Kwaliteit en veel speelwaarde voor kinderen Kwaliteit en veel speelwaarde voor kinderen

Het speelterrein moet overzichtelijk, uitdagend en aantrekkelijk zijn. Aan de speeltoestellen worden extra eisen gesteld:

  • De kwaliteit van de toestellen moet hoog zijn. De toestellen worden dagelijks langer gebruikt door een diversiteit aan gebruikers.
  • De samenstelling en speelwaarde moeten goed op alle gebruikersgroepen afgestemd worden.

Meer weten over buitenruimte?

Wilt u meer weten over het inrichten van een speelplein of veld? Ga dan naar de pagina speelplein of neem contact op met Nijha.

NIJHA SPORT EN SPELEN

Nijha b.v.

Work
Postbus 3
7240 AA
LochemThe Netherlands
T: Work(0573) 28 85 55